gru 16, 2012

Rekolekcje - dialog człowieka z Bogiem

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, który przypomni nam o upływie czasu i przemijalności ludzkiego życia. Zastanawiamy się i zadajemy sobie pytania, dotyczące tego jaki będzie następny rok, jaka czeka nas przyszłość. Idąc tym tropem, nie może zabraknąć pytań o dalszą przyszłość, o wieczność –  niebo, gdzie człowiek będzie nieustannie przebywał w obecności samego Boga. Przedsmaku tej rzeczywistości doświadczamy już tu, na ziemi, kiedy stajemy na modlitwie, kiedy trwamy w tej bliskiej relacji z Chrystusem. Jedną z form modlitwy są rekolekcje. Ks. Bronisław Mokrzycki SJ powiedział: „Rekolekcje to wydarzenie, to spotkanie osobowe człowieka z Bogiem, to dialog serc. Dialog pełen szacunku i miłości”. Czas rekolekcji jest czasem wypłynięcia na głębię („Duc in altum”), aby tam - na głębinach spotkać Boga i  samego siebie. Rekolekcje są także czasem przejścia przez pustynię, aby w ciszy i spokoju usłyszeć głos Boga.
Nie ma to, jak u Matki
Nasz ośrodek rekolekcyjny w Górce Klasztornej przez ostatni rok dla wielu osób był właśnie taką pustynią, gdzie odkrywali siebie i w ciszy usłyszeli głos Boga. Wielu podczas rekolekcji miało okazję do odbudowania na nowo relacji z Bogiem, niektórzy  natomiast po raz pierwszy rozpoczęli dialog ze Stwórcą. Bez wątpienia rekolekcjom sprzyjała bliska obecność Maryi – bo jak to niektórzy rekolektanci powtarzali: „Nie ma to, jak u Matki”, nie bez znaczenia była też klasztorna cisza.
Kończący się rok również jest okazją do podzielenia się tym wszystkim, co dokonało się w naszym ośrodku rekolekcyjnym. Wiele pootwieranych ludzkich serc, wiele wylanych łez smutku ale także i radości, wiele szczerych spowiedzi prowadzących do nawróceń – oto owoce, za które to niech Bogu będą dzięki.
Rekolekcjami dla Rodzin AA
Nowy rok już tradycyjnie rozpoczął się rekolekcjami dla Rodzin AA. Rekolekcje prowadził ks. Paweł Zimniewicz MSF. Uczestniczyło w nich pond 170 osób. Podobne rekolekcje odbyły się jeszcze w lutym. Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej, to miejsce, gdzie często przybywają na swoje skupienia i rekolekcje Rodziny AA – i  także pod koniec tegorocznych wakacji oraz na początku roku szkolnego rodziny te przybyły do Krajeńskiej Pani.Jak wielkich cudów dokonuje Maryja prosząc za potrzebującymi pomocy, niech ukaże wzruszające świadectwo, jakie usłyszałem podczas sierpniowych rekolekcji od mężczyzny, który do mnie podszedł i powiedział: „Proszę księdza przyjechałem tutaj drugi raz, aby podziękować Bogu. Od dwóch lat już nie piję, a od 6 miesięcy powróciłem do żony i do dzieci. Przeprosiłem ich za dotychczasowe życie, a teraz oni są ze mną tutaj w Górce Klasztornej”. Mężczyzna ten robiąc żonie i dzieciom zdjęcie przed wizerunkiem Góreckiej Pani stał uśmiechnięty i zalany łzami.
Rekolekcje dla małżonków
W lutym i sierpniu odbyły się rekolekcje dla małżonków (w lutym odbył się kurs ewangelizacyjny „Tobiasz i Sara”,  w sierpniu – „Szkoła dialogu”). Celem tych spotkań było odbudowanie i pogłębienie więzi między małżonkami. W rekolekcjach uczestniczyły małżeństwa z różnym stażem małżeńskim. Jeden z uczestników na koniec turnusu powiedział: „Nie wiedziałem, że słuchanie jest takie trudne”. Często jest tak, że ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać. Trzeba uczyć się słuchać, to wielka sztuka. Słuchać to jedno, a usłyszeć – to drugie! Usłyszeć drugiego człowieka jest jeszcze trudniejsze, niż tylko go słuchać! Wzruszająca była wypowiedź jednej z żon, która podsumowując spędzony czas powiedziała: „Po raz pierwszy od ślubu udało się nam spokojnie sam na sam porozmawiać i mąż mi powiedział, że mnie kocha. Nie wiedziałam, że mam tak czułego męża”.
Góreckie Dni Młodości
Już tradycyjnie na początku wakacji do Górki Klasztornej przyjechała młodzież z całej Polski – przybyło około 150 osób – aby uczestniczyć w Góreckich Dniach Młodości. Tegoroczne rekolekcje przebiegały pod hasłem „Idźcie i głoście”. Zakończyły się one Festiwalem „Maria Carmen”. Młodzieży najbardziej utkwiła w pamięci i sercu: adoracja Najświętszego Sakramentu, Szkoła Modlitwy, czas spędzony sam na sam z Bogiem.
Kursy przedmałżeńskie
Nie mogło także zabraknąć w naszym ośrodku rekolekcyjnym propozycji dla narzeczonych –od lutego trzy raz odbyły się dla nich rekolekcje w ramach „Kursu przedmałżeńskiego”. Ideą tych katechez jest poznanie Boga i siebie nawzajem, dlatego mają one charakter rekolekcyjny. Po ostatnich katechezach dostałem e – mail następującej treści: „Chcielibyśmy serdecznie i z całego serca podziękować Bogu za kurs przedmałżeński. Słuchaliśmy z ogromną uwagą i zainteresowaniem, bo wszystkie spotkania były niezmiernie ciekawe. Wiele się nauczyliśmy i mamy nadzieję, że to wszystko pomoże nam zbudować szczęśliwą rodzinę, opartą na solidnych podstawach, na Bogu”.
Rekolekcje dla ojców z dziećmi
Po raz pierwszy w naszym ośrodku odbyły się rekolekcje dla ojców z dziećmi. Celem ich było pogłębienie relacji: ojciec – dziecko. Był to czas spędzony bardzo aktywnie, bo oprócz modlitwy i Mszy świętej nie zabrakło wyprawy rowerowej i spływu kajakowego. Rekolekcje te pozwalają na codzienne przebywanie dzieci tylko z ojcem, stąd mogliśmy obserwować wiele wzruszających scen: ojca zaplatającego warkocz swojej córeczce, syna modlącego się za swojego tatę z okazji urodzin (przypadających akurat w czasie rekolekcji).
Jeszcze raz chcę powiedzieć: „Bogu niech będą dzięki –za ten rok, za wszystkie rekolekcje, za tych, którzy w nich uczestniczyli i za tych, którzy je prowadzili”. Dzięki składam Bogu, że mogliśmy przybliżyć się o jeden krok do nieba. Chciałoby się powiedzieć za św. Janem „nie możemy nie głosić tego, cośmy widzieli i słyszeli”, dlatego z nowym zapałem wkraczamy w kolejny rok i zapraszamy do Górki Klasztornej. Terminy rekolekcji można znaleźć na naszej stronie internetowej www.gk.msf.opoka.org.pl i w kwartalniku „Posłaniec Świętej Rodziny”.
Ks. Piotr Gałązka MSF