gru 14, 2012

Dotyk ziemi. Dotyk nieba.

Rok 1984. Górka Klasztorna stała się wielkim teatrem, gdzie odegrano po raz pierwszy Misterium Męki Pańskiej. Próbowano, mając doświadczenie przede wszystkim  Misterium Pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, przybliżyć widzom to, co działo się z Jezusem podczas ostatnich chwil Jego życia. Udało się. Ruszyło… i… rzeczywistość przerosła oczekiwania.
Ludzie przybyli. Zapatrzyli się, zasłuchali, popłakali się, a jednocześnie zatopili w głębokiej modlitwie. Ks. Jan Czekała MSF wcielił się w postać Pana Jezusa, parafianie w inne postaci ewangeliczne.
Nie skończyło się na jednorazowym przedstawieniu. Zapotrzebowanie na to, aby spotkać Jezusa, przeżyć Jego Mękę i Śmierć jakby na wyciągnięcie ręki, okazało się ogromne.  Każdego następnego roku w postać Jezusa wcielali się ciągle na nowo coraz to inni, młodzi kapłani – Misjonarze Świętej Rodziny. Inne postaci odgrywali miejscowi parafianie. Ci, którzy rozpoczęli odgrywanie Misterium Męki Pańskiej nie przypuszczali nawet, jaką ważną rzeczywistość zaczynają kształtować. Bo Misterium w Górce już pozostało. I Oni zostali. Dorastali z nim i dojrzewali. Niektórzy odchodzili do Domu Ojca. Pozostali  grają ciągle na nowo. I każdego roku mają coś do dodania, wyeksponowania, podkreślenia. I każdego roku jest to dla nich ważne.
 A widzowie? Zaczęli przyjeżdżać  nawet z odległych zakątków Polski. I przyjeżdżają. Nie tylko z Polski.
W 2006 roku zjechali się z całej Europy członkowie Stowarzyszenia „Europassion”, które zrzesza podobnych entuzjastów – aktorów zajmujących się tworzeniem teatrów pasyjnych w Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, Chorwacji, Czechach (Górka Klasztorna należy do „Europassion” wraz z 4 innymi polskimi miejscowościami: Kalwarią Zebrzydowską, Cieszynem, Poznaniem i Bydgoszczą – dwa ostatnie zostały przyjęte do Stowarzyszenia na Kongresie Pasyjnym w Górce Klasztornej w 2006 roku).
Wpatrują się w znane sobie ze słyszenia sceny:
  • Słyszą Jezusa, który mówi do swoich uczniów w wieczerniku;
  • Jedzą rozdawany przez Niego chleb;
  • Widzą  Go modlącego się w Ogrójcu;
  • Patrzą na Niego, kiedy jest zdradzany, pojmany, bity, kopany, sądzony;
  • Obserwują,  jak zachowuje się wobec Kajfasza, Annasza, Piłata, Heroda;
  • Płaczą, gdy widzą Go biczowanego i idącego drogą krzyżową;
  • Zamierają, kiedy On oddaje  życie na krzyżu.
Dlaczego przyjeżdżają? Co każe im przeżywać to, często na zimnie a nawet  mrozie? Każdy ma swoją własną odpowiedź. Spróbujmy jednak zwrócić uwagę na to, jak bardzo Jezus ze swoją historią wchodzi w nasze konkretne życie.
Misterium Męki Pańskiej odgrywane jest ostatnimi laty w sobotę przed 5 niedzielą Wielkiego Postu, w sobotę przed Niedzielą Palmową, w Niedzielę Palmową (te trzy dni przypadają w okresie Wielkiego Postu), a także w sobotę po Niedzieli Wielkanocnej.  To ostatnie przedstawienie grane jest już w okresie, który nie wszystkim kojarzy się z cierpieniem i męką. Niektórzy by chcieli, aby w kościele i w życiu przyszedł już czas na śpiewanie tylko radosnego „Alleluja”. Wielu mówi, że to chyba pomyłka… Rok 2005 i 2010 rzucił na te wydarzenia trochę inne światło. 2 kwietnia 2005 roku, w sobotę po Wielkanocy (w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego) o godzinie 21.37 odszedł do Domu Ojca Papież Jan Paweł II. Po swym wspaniałym, ale i pełnym cierpienia pontyfikacie. Odchodził w dniu, kiedy w Górce Klasztornej odgrywano po raz ostatni w roku 2005 Misterium Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Nikomu nie trzeba było tłumaczyć, że zajmowanie się tematem cierpienia i śmierci w tym czasie to nie jest nieporozumienie. Jezus nieustannie wkracza w ludzkie życie. Wkracza w nasze radości i cierpienia. Pozwala nam się radować, ale doświadcza także każdego z nas według sobie tylko wiadomego klucza. 2 kwietnia 2005 to była radosna sobota w oktawie Wielkanocy, ale sobota pełna jednocześnie smutku i cierpienia. Pełna ludzkich łez.
Ostatnia wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego przypadała 10 kwietnia 2010 r. I znów godzina, którą wszyscy pamiętamy: 8.40. Samolot prezydencki TU 154M dotyka ziemi… Aktorzy grają w Misterium myśląc o oddającym za nas życie Jesusie, ale widzą zanurzonych w tę śmierć swoich bliskich, widzą złączonych z Nim w śmierci Męczenników Góreckich (30 Misjonarzy Świętej Rodziny z Górki Klasztornej zamordowanych 11/12 listopada 1939 r. w Paterku k/Nakła n/Notecią) widzą Prezydenta Polski i  95 innych wybitnych obywateli Rzeczypospolitej … I znów jest ból, cierpienie i ludzkie łzy…
Życie jest jednak mocniejsze od śmierci. Jezusowa śmierć zapowiada Jego Zmartwychwstanie, a  doświadczając cudu Zmartwychwstania Jezusa zaczynamy inaczej rozumieć rzeczywistość. Widzimy to, czego dotychczas nie dostrzegaliśmy.
Wigilia to przeddzień. Wigilia to oczekiwanie. Na coś, co będzie miało miejsce nazajutrz. Wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2005 jest brzemienna wydarzeniami Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2011. Wtedy właśnie, 1 maja 2011 r. uroczyście zostanie ogłoszony Błogosławionym Papież Jan Paweł II. Ten, Który odszedł od nas wywołując nasz smutek, powróci dając nam radość. Będzie żył dla nas inaczej, pełniej. Będzie się za nami wstawiał u Boga.
Jezus w Górce Klasztornej dotyka ziemi tak, abyśmy my, także dotykający ziemi, mogli dzięki Niemu nie tylko dotknąć Nieba, ale zostać Nim ogarnięci. Ks. Andrzej Kościukiewicz MSF