kwi 24, 2015

Radio Maryja

Radiowa rodzina - w Górce Klasztornej

Wiosną, po sześciu latach przerwy, u stóp Maryi w Górce Klasztornej ponownie zawitali przyjaciele Radia Maryja. To wiosenne spotkanie transmitowała również Telewizja Trwam.

Tak, jak każda matka szeroko otwiera ramiona wobec swoich dzieci, tak podobnie szeroko otwarte były bramy Góreckiego Sanktuarium. Opiekunowie tego miejsca, Księża Misjonarze Świętej Rodziny, gorąco witali każdego, kto w poniedziałek, 20 kwietnia zechciał dołączyć do wspólnej modlitwy w góreckim domu Maryi.

Śpiew na chwałę

Półgodzinny koncert muzyczny, otwierający spotkanie, nie tylko wzruszył serca uczestników modlitwy ale i poruszył ku duchowym refleksjom. Przybyłych gości powitał Wicerektor, Ks. Piotr Gałązka MSF, a Ks. Kustosz Kazimierz Świderski MSF krótko przybliżył wiernym historię tego Sanktuarium. Uroczystą Mszę koncelebrowało wielu kapłanów. Bogatą oprawę liturgii zapewniła służba ołtarza, klerycy z WSD w Kazimierzu Biskupim k/Konina, sanktuaryjny chór Magnificat oraz Bractwo Wojciechowe.

Cenna i ważna historia

W homilii podczas Eucharystii Ks. Prowincjał Adam Sobczyk MSF nie tylko streścił historię maryjnego objawienia na Krajnie (1079 rok) ale nawiązał do licznych duchowych owoców modlitewnych spotkań z Matką Jezusa. Przywołał ponadto wzruszający list kobiety, której ojciec - jako młodzieniec, 70 lat wcześniej - pobierał nauki w szkole apostolskiej prowadzonej przez księży misjonarzy. Kaznodzieja oddał hołd tutejszym zakonnikom, którzy ponieśli śmierć męczeńską, w latach wojennej okupacji jak również wspomniał o dwóch ważnych testamentach Jezusa z krzyża i słowach - Dziś będziesz ze mną w raju oraz Oto Matka Twoja.

W 50 rocznicę koronacji cudownego wizerunku Maryi Bożej Góreckiej, którego dokonał ówczesny Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, teraz będzie Ona - Matka, Pani i Królowa - na tym miejscu odbierała jeszcze większą cześć. Sanktuarium otrzymało bowiem zaszczytny tytuł Bazyliki, a to uhonorowanie ma swoją symboliczną wymowę. Greckie bazylikos oznacza królewski - więc istotnie Maryja, Matka naszego Pana, oręduje za nami do Boga, w Jego Domu Królewskim.

Wdzięczność pielgrzymów

Wieczorne rozmowy z udziałem radiosłuchaczy stały się okazją do dzielenia się licznymi wspomnieniami i łaskami, których doświadczyli telefonujący pielgrzymi. Duchowe pokrzepienie, wytrwanie w trzeźwości, łaska dobrej śmierci, wybawienie z choroby czy zrodzenie wyczekiwanego potomstwa - to najczęściej przywoływane historie - pobożne, wzruszające, pełne wyrazów wdzięczności wobec Góreckiej Madonny.

Końcowe pytanie, jakie zadał Ojciec Benedykt, redemptorysta z Torunia, prowadzący wieczorne spotkanie zabrzmiało: Kogo szukają pielgrzymi w Górce Klasztornej, o co tutaj proszą i co otrzymują? To pytanie kazało nieco się zatrzymać i skłoniło ku osobistej refleksji. Niech i dla nas, Czytelników, będzie pilnym zadaniem, jakie możemy odrobić we własnym sercu. Bo czy to ważne pytanie nie kieruje do nas również, szeptem, i sama Maryja?

Ks. Roman Siatka MSF