Festiwal Piosenki Religijnej Maria Carmen | 1995

FESTIWALOWE ZMAGANIA

W dniach od 29 czerwca do 1 lipca 1995 r. w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej odbywał się Festiwal Piosenki Religijnej „Maria Carmen'95". Była to już XIII edycja tego festiwalu, której tegorocznym mottem były słowa: „Rodzina - sanktuarium życia".

Ten szczególny czas w Górce Klasztornej zgromadził ponad trzy tysiące młodych ludzi z całej Polski. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła festiwalowi, to z pewnością było to, o czym marzył ojciec festiwalu - ks. Jan Czekała MSF. To z jego przecież pomysłu, trzynaście lat wcześniej, zostały zainicjowane te szczególne dni. Chodziło o to, aby katolicka młodzież z całej Polski mogła się spotkać, aby chwalić Pana i Maryję pieśnią. Z tego pomysłu wyrósł ten festiwal, który w tym roku prowadzili księża z Referatu Powołań Misjonarzy Świętej Rodziny: Janusz Jezusek i Stanisław Krząkała, przy ogromnym oczywiście zaangażowaniu gospodarzy miejsca z ks. rektorem Ireneuszem Szulcem na czele oraz ks. Piotrem Piksą - kustoszem sanktuarium góreckiego.

W konkursowych zmaganiach brało udział 22 wykonawców (łącznie 162 osoby). Sześcioosobowe jury festiwalowe pod przewodnictwem pana dra hab. Wojciecha Pośpiecha z Akademii Muzycznej w Łodzi oceniało wykonawców według następujących Kryteriów:

  1. wartość utworu - tekst, muzyka;
  2. estetyka wykonania - wymowa, emisja głosu, opanowanie;
  3. interpretacja i kreatywność wykonania.

Wyróżnienia w kategorii dziecięcej otrzymali:

  1. „Samarytanka" z Inowrocławia;
  2. Karina Kalczyńska z Bydgoszczy;
  3. „Promyk" ze Słupska.

W kategorii młodzieżowej natomiast wyróżnienia otrzymali:

  1. „Ogrodnicy" z Inowrocławia;
  2. „Koty" z Zimnej Wody;
  3. „Sen" z Ząbek k. Warszawy.

Nagrodę główną festiwalu otrzymał zespół z Gorzowa Wielkopolskiego „Znamy Józefa", natomiast nagrodę publiczności otrzymał zespół „Adonaj" z Gniezna. Z racji 100-lecia Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny przyznano również nagrodę specjalną za piosenkę o Świętej Rodzinie. Otrzymał ją zespół „Serviam" z Mroczy.

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli: Ryszard Rynkowski, Antonina Krzysztoń oraz Tomasz Żółtko. Goście festiwalowi bardzo     pozytywnie wyrażali się o imprezie. I tak np. pan Ryszard Rynkowski stwierdził, iż zachwyciła go niezwykle rodzinna atmosfera tego festiwalu: „Wspaniale mi się śpiewało, ponieważ ludzie byli bardzo otwarci i życzliwi. Wyrażam chęć wzięcia udziału w następnej edycji festiwalu oraz przygotowania utworów specjalnych na tę okazję".

Pani Antonina Krzysztoń wraz z zespołem wprowadziła publiczność w szczególną atmosferę refleksji nad słowem śpiewanym. To słowo przemawiało i miało ono szczególną moc - zwłaszcza to, które pochodziło z kart Pisma Świętego. Krótkie, powtarzane frazy niezwykle przemawiały do uczestników, wprowadzały w klimat modlitwy.

Zupełnie inny charakter miało wystąpienie pana Tomasza Żółtko. Teksty, które śpiewa, budziły w niektórych momentach kontrowersje - zwłaszcza przy religijnym charakterze tego festiwalu. Potwierdziły jednak, jak wielki wpływ ma dziś na człowieka laickie myślenie.

To jedna strona festiwalu, która miała służyć podprowadzeniu uczestników do spotkania z Jezusem i Jego Matką. Z drugiej strony oczywiście bardzo cieszył mnie - jako obserwatora - fakt spotkania młodych ludzi z Maryją w góreckim obrazie, a następnie z Panem w sakramencie pokuty i pojednania oraz podczas Mszy Św. w eucharystii. Zawsze ktoś był w kościele, zawsze ktoś klęczał u kratek konfesjonału.

Duchowym ubogaceniem festiwalu były spotkania ewangelizacyjne, które prowadzili ks. Stanisław Malinowski MSF i ks. Jan Czekała MSF z własną inscenizacją o nawróceniu. Duchowym ojcem Festiwalu był ks. Bogusław Jaworowski MSF, który uskuteczniał ewangelizację wizualną, niezwykle przemawiającą do odbiorców, jednając sobie ich sympatię. Dzielnie sekundował mu tu alumn Tomasz Hakuba MSF. Na uwagę zasługuje też fakt obecności wśród gości festiwalowych pana Romana Giertycha, który spotkał się z młodą publicznością, by (wskazując na źródła) ukazać zagrożenia rodziny współczesnej i młodego pokolenia.

Festiwalowy dzień otwierała każdorazowo Msza św. W czwartek, 29 czerwca, przewodniczył Jej ks. bp Jan Nowak z Bydgoszczy. W piątek, 30 czerwca, Eucharystię sprawował ks. Prowincjał Andrzej Rabij MSF, natomiast w sobotę - tegoroczni księża neoprezbiterzy, Misjonarze Świętej Rodziny.

Festiwal spełnił swoje zadanie, jeżeli przybliżył ludzi do Boga i do siebie. Myślę, że w wielu przypadkach tak się stało...

Ks. Andrzej Pryba MSF


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)