MARIANKI I MINISTRANCI

MARIANKI I MINISTRANCI

Służba Ołtarza aktywnie bierze udział w życiu duchowym parafii i sanktuarium. Marianki, ministranci i lektorzy przez cały rok starają się służyć podczas Mszy Świętej w dni powszednie oraz obowiązkowo w niedziele. Lektorzy ministranci i Marianki poprzez przygotowanie poszczególnych uroczystości, dokładają wszelkich starań, aby wierni naszej parafii mogli w jeszcze większym skupieniu i modlitwie przeżywać piękno liturgii w Bazylice Mniejszej.

W Sanktuarium posługuje 7 ministrantów 9 lektorów i 10 Marianek. Każdego tygodnia członkowie Służby Ołtarza spotykają się w rozmównicy klasztornej lub w kościele, w celu omówienia poszczególnych uroczystości kościelnych, odpustowych, nabywania wiedzy liturgicznej i znajomości Pisma Świętego. Pogłębiają również formację duchową.

Zbiórki odbywają się w soboty o godzinie 1000.

Oprócz pełnienia służby liturgicznej chłopcy i dziewczyny uczestniczą w różnych formach rekreacji i integracji w ciągu roku miedzy innymi na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc robią własnoręcznie wykonane kartki świąteczne oraz rozprowadzają sianko wigilijne.

W ramach wakacyjnych wyjazdów jest np. tygodniowy wyjazd nad morze, trzy dniowe zimowisko w czasie ferii zimowych, oraz cotygodniowe rozgrywki halowe w piłkę nożną, siatkówkę itp. co cieszy bardzo chłopaków.

Każdego roku, lektorzy i ministranci uczestniczą w turnieju piłki nożnej im. ks. Jana Berthier w Kazimierzu Biskupim organizowane przez Wyższe Seminarium Duchowe Misjonarzy św. Rodziny. W naszym Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej od 46 lat posługują także dzieci Maryi, czyli jak już wspominałem Marianki, które bardzo dobrze współpracują z ministrantami i lektorami.

 

Zakończę słowami św. Jana Pawła II skierowane do liturgicznej służby ołtarza: „Wasza służba przy ołtarzu jest nie tylko obowiązkiem, ale i wielkim zaszczytem, prawdziwą świętą posługą. W ten sposób podczas liturgii jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi „pomocnikami proboszcza”. Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana”.

 

 

Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza

 

br. Mariusz Butowski MSF