Previous Next

Zaproszenie

REKOLEKCJE DLA MŁODZIEŻY „GÓRECKIE DNI MŁODOŚCI”

Pomysł zorganizowania festiwalu piosenki religijnej zrodził się w Górce Klasztornej w roku 1983. Początkowo festiwal ten pod nazwą „Maria Carmen” miał charakter jedynie prezentacji utworów, trwał trzy dni i gromadził nawet do 5 tys. młodych ludzi, którzy biwakowali w namiotach na terenie klasztoru i poza nim. Wśród gości Festiwalu nie zabrakło takich gwiazd, jak Eleni, Antonina Krzysztoń czy Ryszard Rynkowski.

Niestety, w 1997 roku zrezygnowaliśmy z tej formy spotkań, gdyż podczas Festiwalu dochodziło do zdarzeń, które nie licowały ani z charakterem Festiwalu „Maria Carmen”, ani też z sakralnym charakterem miejsca jego organizowania. W to miejsce zaczęliśmy organizować Góreckie Dni Młodości, znane pod nazwą GDM. Trwające tydzień spotkania mają typowo religijny charakter i są formą rekolekcji ewangelizacyjnych. W tym czasie wyselekcjonowana grupa ok. 120-150 osób pochyla się nad Pismem Świętym i dyskutuje nad problemami współczesnej młodzieży. Odbywający się w soboty Festiwal „Maria Carmen” jest zwieńczeniem tych rekolekcji.

CEL

Zasadniczym celem Góreckich Dni Młodości jest zacieśnienie relacji między parafiami prowadzonych przez Misjonarzy Świętej Rodziny. Tematyka rekolekcji wypływa z naszego charyzmatu: misje, rodzina, powołania. Cykl rekolekcji rozkłada się na trzy lata. Każdy GDM ma swoją myśl przewodnią i swój cel. Poprzez te rekolekcje chcemy jeszcze bardziej poznać Świętą Rodzinę, jej wartości i zaszczepić do swojego życia.

DLA KOGO?

Młodzież męską i żeńską od 3 klasy gimnazjum. Górnej granicy nie ma. Zapraszamy każdego, kto czuje się młody.

Historia GDM

W dniach od 29 czerwca do 5 lipca 1998 roku w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej odbyły się pierwsze w historii Góreckie Dni Młodości  pod hasłem „ ZE ŚWIĘTĄ RODZINĄ W TRZECIE TYSIĄCLECIE”, połączone z XVI edycją Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej „Maria Carmen ‘98”.

Dni Młodości miały na celu przygotować młodzież, szczególnie naszych parafii, do obchodów Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, poprzez odkrycie oraz wprowadzenie do życia Ducha Świętej Rodziny. Pierwsze GDM poprzedzone zostały uroczystą Eucharystią, której przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił Ks. Prowincjał Joachim Rzeźniczek MSF.

Z tego czasu rekolekcyjnego zatrzymania skorzystało 113 osób, skupionych w 11 grupach animacyjnych. Nad całością czuwało 9 księży, 7 kleryków oraz nowicjusze. Do Górki Klasztornej przyjechały grupy zorganizowane z parafii: Kazimierz Biskupi 7 osób z Ks. Adamem Bajorskim MSF, parafia Świder 44 osoby z Ks. Adamem Samselem MSF, parafia Żernica 32 osoby z Ks. Arturem Schreiberem MSF, parafia Złotów 11 osób z Ks. Józefem Bobłem MSF, parafia z Ostrzeszowa 12 osób z Ks. Opiekunem, z Górki Klasztornej 2 osoby, Kotulina 2 osoby, Łabowa 1 osoba, Kruszewo 2 osoby.

Zostały wydzielone 2 grupy warsztatowe tj. 6-cio osobowa grupa prasowa oraz 10 osobowa grupa muzyczna. Celem grupy prasowej, było przygotowanie młodzieży do podjęcia zadań animacyjnych w swoich parafiach, przez pomoc przy opracowywaniu gazetek parafialnych. Grupa muzyczna pozwoliła lepiej przeżyć GDM, przez wzbogaconą oprawę liturgiczną, oraz miała na celu polepszyć warsztat naszych zespołów działających przy parafiach. Zajęcia tej grupy prowadziła pani Lucyna Kozłowska z Wysokiej laureatka naszego festiwalu.

Młodzież obowiązywał ścisły plan rekolekcyjny oraz materiały formacyjne opracowane przez Ks. Adama Bajorskiego MSF. Dni zatrzymania nad Duchem Świętej Rodziny uatrakcyjnione zostały przez pogodne wieczory, na których, oprócz prezentacji parafialnych znaleźli się zaproszeni goście: Anna Kadecka z poezją Karola Wojtyły, siostra filipinka z Norwegii, księża misjonarze z Papui Nowej Gwinei (Ks. Michalski Piotr MSF, Ks. Mirosław Komorowski MSF), Ryszard Rynkowski, Pan Michał, który poruszył problematykę uzależnień alkoholowych.

Sobotni dzień był tym dniem szczególnym, na który już byliśmy organizacyjnie przygotowani. Była to nieoceniona pomoc młodzieży GDM, która zaangażowała się w festiwal już od piątkowego wieczoru, kiedy to zaczęły przyjeżdżać zespoły biorące udział w festiwalu. Od godz. 730 (4 lipca) rozpoczęły się próby zespołów na scenie góreckiego amfiteatru. O godz. 1200 w kościele sanktuaryjnym miała miejsce uroczysta Msza św. inaugurująca XVI Festiwal „Maria Carmen”. Eucharystii przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił Ks. Bp Bogdan Wojtuś. Po Mszy św. wszyscy przenieśli się na Plac Objawienia, czyli do naszego amfiteatru, gdzie rozpoczęły się przesłuchania 16 zespołów biorących udział w festiwalu, ocenianych przez 6-cio osobowe jury. Kontynuowano pracę dla powołań oraz misji, zorganizowano namiot spotkania, w którym dyżurowali psycholodzy oraz doradca terapeutyczny zajmujący się problematyką uzależnień od alkoholu. W tym dnu działało tradycyjnie radio festiwalowe, w którym prezenterami byli pracownicy Radia Wojciech, ono to objęło patronat radiowy nad imprezą. Patronat prasowy pełniło wydawnictwo „Posłańca św. Rodziny”, „Idąc” oraz „Droga”. Patronat honorowy – Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie.

Festiwalowy wieczór uatrakcyjniły występy laureatki „Maria Carmen ’97” – Lucyny Kozłowskiej przy akompaniamencie Bartka Szopińskiego. Jednym z głównych zaproszonych gości festiwalu był zespół LO 27, następnie Gang Marcela, Robert Kanaan prezentujący Psałterz Górecki, oparty o historię Górki Klasztornej na podkładzie muzyki elektronicznej.

W wieczorno-nocnych koncertach gwiazd, był czas na rozdanie wszystkich nagród.

Zespół dziennikarzy akredytowanych przy festiwalu „Maria Carmen ’98” przyznał swoją małą statuetkę górecką za pomysł oraz zorganizowanie Góreckich Dni Młodości Ks. Januszowi Jezuskowi MSF.

Czas Festiwalu oraz GDM zakończony został w niedzielę 5 lipca uroczystą Mszą św., której przewodniczył Ks. Janusz Jezusek MSF, w asyście Ks. Wikariusza Prowincjalnego Włodzimierza  Burzawy MSF, oraz Ks. Rektora Piotra Piksy MSF. Słowo Boże w tym dniu wygłosił Ks. Adam Bajorski MSF. Końcowe słowo należało do Ks. Włodzimierza Burzawy MSF, który był z nami przez te dni rekolekcyjne i w imieniu Zarządu Prowincjalnego podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom.

Góreckie Dni Młodości odbywające się pod hasłem, „Ze Świętą Rodziną w Trzecie Tysiąclecie”, były wielkim przeżyciem nie tylko dla organizatorów, ale  przede wszystkim dla młodzieży, która brała w nich udział. Pragniemy, aby idea ta przyniosła oczekiwane owoce duchowe w pracy naszych parafii, jak również w życiu poszczególnych uczestników.

2005

Image

2004

Image

2003

Image

1999

Image