Misterium Męki Pańskiej 2024

Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej 2024

Dużo więcej niż teatr…

To już 40 lat minęło, kiedy to w 1984 roku nasza parafia w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej podjęła piękną inicjatywę zorganizowania Misterium Męki Pańskiej, pragnąc w ten sposób upamiętnić tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Górce w dniach z 11 na 12 listopada 1939 roku. Tej tragicznej nocy do Paterka wywieziono 48 osób duchownych w tym 30 naszych współbraci Misjonarzy Świętej Rodziny, aby ze szczególnym okrucieństwem pozbawić ich życia.

Wielkie pomysły przerodziły się w wielkie dzieło na miarę wielkich misteriów w Europie. Od 1997 roku należymy do stowarzyszenia EUROPASSION. W tym roku występowaliśmy właśnie pod tą flagą pamiętając o wszystkich, którzy giną na frontach świata walcząc o wolność. W czasie misteriów modliliśmy się o pokój na całym świecie. Dzieląc chleb wieczernikowy pragniemy, aby chleba nie zabrakło nikomu, aby ten wystarczający pokarm był dostępny dla wszystkich.

W tym roku najstarsze sanktuarium Maryjne w Polsce (1079) w diecezji bydgoskiej, w czasie odgrywania Misteriów w Wielkim Poście odwiedziło blisko 8 tysięcy ludzi. Wraz ze swymi duszpasterzami przyjechali z różnych diecezji i parafii, aby zobaczyć i przeżyć to przedstawienie misteryjne zrobione z tak wielkim zaangażowaniem okolicznej ludności. 40 lat przedstawień pozwala na pełen profesjonalizm odgrywania poszczególnych scen przez przeszło stu osobową grupę aktorów. Dopracowany każdy element odgrywanej roli, włącznie z charakteryzacją i strojami, doskonałą muzyką Roberta Kanana oraz nagłośnieniem profesjonalnej firmy, pozwoliło na wtopienie się widza w każdą ze scen. Oprócz ponad stu osobowej grupy aktorów i wieloosobowej grupy technicznej było wielu tych którzy jako woluntariusze i służby porządkowe pomogli w przedstawieniu Misterium Męki Pańskiej. Pogoda nie była sprzyjająca przedstawieniom teatralnym, ale bliskość Chrystusa, w którego rolę wcielił się kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny oraz świadomość, że jest to coś więcej niż teatr, pozwoliło z całym przekonaniem i bagażem swoich intencji przeżyć ten trudny, ale bardzo owocny czas. Bardzo realistycznie przedstawione sceny ubiczowania oraz drogi krzyżowej wraz z ukrzyżowaniem na góreckiej golgocie pozwoliło wielu osobom przeżyć również swoje nawrócenie, aby podjąć tę trudną pracę nad fundamentem swojej wiary.

Zapraszamy serdecznie do Górki Klasztornej, Sanktuarium Maryjnego od 20 lat w diecezji Bydgoskiej już na następny rok 2025 na przedstawienie Misterium Męki Pańskiej.


Pytania w sprawie misterium – tel. 515 364 937 – ks. Tomasz Górecki MSF

Rzecznik prasowy misterium – tel. 784 061 101 – ks. Janusz Jezusek MSF

Historia

Na przestrzeni czasów Górka Klasztorna przechodziła różne koleje losu. W czasie trwania II wojny światowej utworzony został na terenie klasztoru obóz, w którym przebywali internowani zakonnicy i księża z okolicznych parafii /zamordowani w Paterku w listopadzie 1939 r., później osoby świeckie, a od 1940 r. po klęsce pod Dunkierką, jeńcy angielscy. Pamięć o tych wydarzeniach skłoniła okoliczną ludność, aby przy pomocy swoich duszpasterzy, jako hołd oddany wszystkim pomordowanym, wystawiać w 1984 roku Misterium Męki Pańskiej. Jest to jedyne Misterium gdzie w ramach kształcenia i rozwoju kultury chrześcijańskiej większość ról przedstawiają nieprofesjonalni aktorzy, na co dzień ciężko pracujący na roli.

Akcja misterium rozgrywa się na Placu Objawienia, gdzie ukazała się Matka Boska, apostołowie z Chrystusem spożywają ostatnią wieczerzę. Po lewej stronie od bramy prowadzącej do Gaju wznosi się niewielki nasyp – Góra Oliwna. Przy dzwonnicy usytuowany jest pałac Piłata. Po lewej stronie sceny głównej znajduje się pałac Heroda, a po prawej Sanhedryn i siedziba Kajfasza. Golgotę umieszczono kilkaset metrów od Placu Objawienia. Żeby się tam dostać aktorzy wraz z widzami przebywają drogę krzyżowa przez Gaj Górecki.

Pomysłodawcą, organizatorem i reżyserem pierwszego przedstawienia pasyjnego był ks. Jan Czekała MSF.

W rolę Jezusa wciela się zawsze ksiądz ze zgromadzenia zakonnego Misjonarzy Świętej Rodziny opiekującego się Góreckim Sanktuarium. Godne uwagi są zawarte w Misterium realistyczne sceny biczowania i ukrzyżowania, które nadają całemu przedstawieniu cech autentyczności.

Niezwykłe ważnym uzupełnieniem dla przedstawianych scen męki Chrystusa jest muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby Misterium przez twórcę muzyki instrumentalnej Pana Robert Kanaana z Poznania w 1998 r.

Czym jest Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej?

Pytanie to, jest wielokrotnie zadawane przez reporterów, ludzi zainteresowanych zapleczem tego całego przedsięwzięcia, pytanie które zadają sobie pielgrzymi przybywający z odległych miejsc Polski. Ten dwu godzinny spektakl niesie z sobą ogromne przeżycia. Z jednej strony słowa płynące z ewangelicznego skarbca, przeplatane wielkopostną muzyką, a z drugiej strony realizm odgrywanych postaci. Postacie z Ewangelii, które możemy rozpoznać z daleka patrząc jak poruszają się po scenach „Góreckiej Jerozolimy”. Wiele pracy włożyli w misterium okoliczni ludzie, którzy od piętnastu już lat tworzą wizualnie to dzieło. To właśnie to miejsce doczekało się adaptacji Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Na pewno lata pracy, lata doświadczeń. Na pewno nie można powiedzieć, że jest to już idealne, ponieważ ani środki materialne ani ukształtowanie terenu ani też warunki atmosferyczne nie pozawalają na realne przeniesienie i odtworzenie lat Chrystusowych, ale przecież nie o to chodzi. Ludzie wkładając całe swoje serce, wraz z rozpoczęciem Wielkiego postu rozpoczynają swoje przygotowania do odgrywania postaci misteryjnych. Duży wpływ na wewnętrzne nastawienia, mają rekolekcje parafialne, które rozpoczynają się od środy popielcowej. Do tak ważnych wydarzeń trzeba się dobrze przygotować. Trzeba przede wszystkim uświadomić sobie jaką postać będę w tym przedstawieniu ożywiać. Przypomnieć sobie tekst, który od tylu już lat wpisany jest głęboko w życie poszczególnych osób. Następnie, kolejne próby, poszczególnych grup takich jak apostołowie, sanhedryn, żołnierze, matki płaczące. A po tych próbach osiemdziesięcio osobowy zespół łączy wszystko w całość. Łączy się wtedy dekoracje, stroje, słowa, muzykę. Chrystus po raz pierwszy na próbie, bierze drewnianą belkę krzyża, biczowany pejczami umazanymi czerwoną farbą, potyka się, upada. Musi się do tego również dobrze przygotować, bo to aż cztery razy będzie pokonywał tę drogę, na małe usypane z ziemi wzgórze golgoty. Wiele poświęconego czasu, aby dwadzieścia tysięcy ludzi przypomniało sobie te ważne wydarzenia. Stajemy naszą wyobraźnia pomiędzy tymi problemami z przed dwóch tysięcy lat, aby jeszcze raz i na nowo stanąć obok Chrystusa. Tak bardzo blisko przeżywając Jego cierpienia.

Teatr, profesjonalizm – wszystko w pewnym sensie. Teatr bo scena, mikrofony, oświetlenie, dekoracje, stroje. Profesjonalizm – bo dobry odbiór widza, dobre chęci i autentyczne wtapianie się w poszczególne postacie. I to na pewno jest tajemnica tradycji Męki Pańskiej w Górce Klasztornej. Tu nie usiądziesz jak w teatrze czy w kinie, Chrystusa trzeba szukać, trzeba dobrze nasłuchiwać. Czasem popychany, szturchany, czasem niezadowolony, nie obsłużony jak na dwudziesty wiek przystało, czasem zmarznięty, może mokry, umęczony daleką podróżą próbujesz się skupić nad kolejną sceną. Trud, cierpienie które jest twoim udziałem, to właśnie są te sekrety powrotu do „Góreckiej Jerozolimy” i ponownego przeżywania Misterium Męki Pańskiej. Coraz więcej ludzi pragnie przeżyć tych kilka chwil w tym właśnie czasie i miejscu wcielając się w Jerozolimski lud.

Stowarzyszenie Europassion

Od roku 1982 działa stowarzyszenie EUROPASSION, które skupia w swoich szeregach ludzi zjednoczonych więzami duchowymi, odgrywających 53 Misteria Męki Pańskiej w całej Europie. EUROPASSION pozwala myśleć o Europie bez granic, o złączeniu najpierw ludzkich serc, myśli i czynów, a później dopiero o zniesieniu barier granicznych naszych państw. Pokoju nie wprowadza się poprzez militaria, ekonomię czy gospodarkę, ale przez miłość. Chrystus jeszcze raz wchodzi do naszych dużych Ojczyzn poprzez małe nasze serca. To On pragnie jeszcze raz pokazać, że miłość przezwycięży wszystko. To nowe prądy w naszym myśleniu, w sumie stare jak istniejący świat, ale ciągle odkrywane na nowo. Europassion to nasza cząstka w ludzkim pojednaniu, w budowaniu pokoju na świecie. Ci ludzie złączenie tą ideą, myślą jak pierwsi Chrześcijanie, nie zrażając się problemami, idą i przyłączają nowe gminy, by stanowić mocną jedność Kościoła Chrystusowego.

Od 1997 roku jako Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej mamy w tym swój udział. Zostaliśmy włączeni w nurt przygotowań do Wielkiego Jubileuszu w całej Europie. Włączeni do Stowarzyszenia pragniemy otworzyć nasze serca, łącząc się również z innymi środowiskami Misteryjnymi. To tutaj na terenie Krajny w odległości 1 km na północny-zachód od miasteczka Łobżenica w powiecie Pilskim w województwie Wielkopolskim znajduje się najstarszy w Polsce ośrodek kultu maryjnego. Mała perełka, może zapomniana przez wieki, ale odważnie drążąca swoją tożsamość Miejsca Świętego przez liczne uzdrowienia, przez cudowną wodę wypływającą ze źródełka już od czasów objawienia, to jest od 1079 roku. Miejsce, które od kilku lat gromadzi ludzi oglądających wydarzenia misteryjne (Wielki Post), niepełnosprawnych na "Spotkaniu u Matki", młodzież szukającą autorytetu, wiary, nadziei i miłości (w pierwszym tygodniu wakacji Festiwal Maria Carmen połączony z Góreckimi Dniami Młodości). Wszystkie te imprezy noszą znamię wydarzeń ogólnopolskich. Ma tu miejsce również wiele innych spotkań regionalnych w ciągu całego roku.

TERMINY MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

16, 17, 23, 24 marca 2024

Misterium Męki Pańskiej (godz. 1400)

GALERIE ZDJĘĆ

2019

Image

2011

Image

2010

Image

2006

Image

2005

Image

2004

Image

2002

Image

2001

Image

2000

Image

1999

Image

1998

Image

1997

Image

1996

Image

1995

Image

1994

Image

1992

Image

1988

Image

1987

Image

1986

Image

1985

Image

1984

Image